piątek, 12 września 2014

Brwi i rzęsy - garść informacji.

Na rynku kosmetycznym jest ogromna ilość odżywek do rzęs i brwi. Małe, drogie tubki ze szczoteczką, które mają działać cuda i sprawiać, że (nie wiem jak??) rzęsy urosną nam do niebotycznych rozmiarów, a brwi będą gęste i same się wyregulują.
Cóż, wybaczcie mi tę szczyptę ironii :D

Zacznijmy jednak od początku...wytłumaczyć sobie należy: czym są rzęsy i brwi, po co je mamy i co je buduje oraz jak je pielęgnować.

Brwi i rzęsy - co to jest?

Zarówno brwi, jak i rzęsy są to najnormalniejsze na świecie włosy. Takie jak mamy na głowie. Różnią się one tylko grubością - rzęsy są bardzo cieniutkie, brwi są wiele grubsze od rzęs.
Ten typ owłosienia niczym nie różni się od innych włosów na naszym ciele dlatego też, włoski te też posiadają mięsień włosowy czy gruczoły potowy i łojowy.
Rycina z książki "Kosmetologia i farmakologia skóry"


Prawdopodobnie na naszej powiece występuje ok.200 rzęs na powiece górnej (osiągają długość od 8 do 12 cm) i 100 na dolnej (krótszych, ok 6-8 cm). Rzęsy oczywiście również wypadają, a potem wyrastają nowe. Szacuje się, że ich żywotność wynosi ok. 120 dni. Po przeliczeniu daje to 3 wypadające rzęsy, z jednego korzenia, na rok.
Brwi natomiast jako pierwsze pojawiają się w okresie życia płodowego ok. 3 miesiąca.

Po co człowiek ma rzęsy i brwi?

Takie włosy na twarzy nie znalazły się tam bez powodu. Narząd wzroku, a dokładniej gałka oczna, jest bardzo wrażliwa na urazy. Musi więc być osłaniana z każdej strony na uszkodzenia mechaniczne - od tego jest powieka i nasze brwi i rzęsy.
Rzęsy mają za zadanie wyłapywanie kurzu, zanieczyszczeń oraz drobnych owadów. Dodatkowo wyczuwają drgania powietrza jak wąsy u kota. Wystarczy zauważyć - wiatr porusza naszymi rzęsami, powoduje to zmrużenie oka i tym samym zapobiega to wysuszenia gałki; również lot owada powoduje ruch powietrza, na co reagujemy tak samo, żeby zapobiec dostaniu się obcego ciała do oka.
Brwi natomiast ograniczają spływanie wody, potu, ewentualnie krwi z czoła  do oczu. Stąd logicznym wydaje się ich budowa, czyli łuk. Dodatkowo chronią wysunięty nieco bardziej łuk brwiowy przed przegrzaniem i promieniowaniem UV.

Co buduje włos brwi i rzęsy?

Budowa tych włosów jest taka jak włosów na głowie.
Włos wykonany jest z białka produkowanego w mieszkach włosowych. W miarę dojrzewania zapełniają się keratyną. Białko budujące włos składa się z długich łańcuchów aminokwasów połączonych ze sobą wiązaniem chemicznym (peptydowym). Łańcuchy polipeptydowe oplatają się po linii śrubowej wokół siebie.
Włos składa się z substancji typu: aminokwasy, białka, keratyna, melanina - odpowiedzialna za ich barwę.
Przeciętny normalny włos składa się z 45,2% węgla, 27,9% tlenu, 6,6% wodoru, 15,1% azotu i 5.2% siarki. 
Keratyna to najważniejsze białko budujące włos. Jest białkiem nierozpuszczalnym i bardzo elastycznym. Keratyna składa się z 18 aminokwasów, w tym najważniejszą jest cysteina nadająca siłę włosom.
W mieszkach włosowych następują 3 fazy wzrostu:
- anagen - trwa 2-6 lat, większość włosów znajduje się w tej fazie;
- katagen - trwa przez ok. 2 tygodnie, jest to faza spoczynku, w której znajduje się bardzo mało włosów;
- telogen - trwa 2-4 miesiące, jest to faza, w której włos zaczyna wypadać, robiąc miejsce już rosnącemu nowemu włosowi.

Pielęgnacja brwi i rzęs:

Brwi i rzęsy bywają osłabione nie tylko poprzez złą dietę i choroby, ale także na własne życzenie przez malowanie, używanie kosmetyków niszczących strukturę włosa, pocieranie ich płatkiem kosmetycznym w czasie demakijażu czy pocieranie palcami, intensywne przecieranie oczu.
Uszkadzana jest wtedy nie tylko powierzchnia włosa, ale również mieszek włosowy, odpowiedzialny za utrzymanie włosa w kanaliku, odżywienie i wzrost.

Pielęgnując rzęsy i brwi należy pamiętać o dostarczeniu im witamin, mikroelementów oraz białka.
Białkiem tym zazwyczaj jest keratyna, aby uzupełnić ubytki w strukturze włosa oraz dodać im składnika budulcowego. 
Witaminą bardzo dobrze działającą na włosy jest d-panthenol, czyli prowitamina B5, która posiada wysokie powinowactwo do keratyny. Wbudowuje się ona w strukturę włosa, pogrubiając go, chroniąc z zewnątrz i nawilżając. 
Dobrym dodatkiem są aminokwasy, które wpływają na lepszy wzrost włosa- przyspieszają wzrost.
Powinno się pamiętać również o oszczędzeniu pocierania brwi i rzęs. Demakijaż wykonać należy przykładając nasączony substancją oczyszczającą wacik do oka na parę sekund, następnie należy ściągnąć już nasiąknięty, mokry tusz do rzęs.

Zamierzam wykonać sama takie odżywcze serum na noc na moje biedne i wymęczone codzienną kosmetyką rzęsy oraz na brwi, które regularnie wyrywam i które wyblakły mi strasznie od słońca.
Myślę, że przepis na serum oraz dokładny sposób jego wykonania pojawi się na blogu już niedługo ;) Niestety mój aktualnie mocno ograniczony czas wolny nie pozwala mi na większą twórczość :( 
Wiem jednak, ze ciekawość zwycięży i serum na pewno powstanie ;)
Czekajcie więc na nowy post odnośnie do odżywczego i lekko przyciemniającego serum do brwi i rzęs ;)

3 komentarze:

 1. A co sądzisz o olejku rycynowym? Wiele osób sobie zachwala. Przyznam, że sama zaczęłam używać. Co prawda dopiero drugi dzień ale mam cichą nadzieję, że się sprawdzi. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. olej rycynowy jest genialny :) fajnie przyciemnia brwi, tak optycznie pogrubia :) sama już zużyłam sporą ilość olejku rycynowego na rzęsy i brwi, mam więc nadzieję że do codziennego stosowania się nie zniechęcisz bo warto :)

   Usuń
 2. witam. proszę o informację skąd czerpałą Pani wiedzę na temat tego że brwi i rzęsy mają mięsień przywłosowy?

  OdpowiedzUsuń