piątek, 2 grudnia 2016

Skóra sucha - jak pielęgnować ten typ skóry

Pamiętacie wpis o tym, jak rozpoznać typ swojej cery? Pisałam o tym tutaj.
Dziś kontynuując tamten wpis podaję sposób pielęgnacji cery suchej.


Skóra sucha - cechy

Cechy cery suchej podałam w poście, który podlinkowałam u góry.
Przybliżając jednak: skóra sucha to skóra cienka, papierowa, często łuszcząca się i chropowata w dotyku. U osób ze skórą suchą często spotyka się nadwrażliwość na składniki kosmetyków, uczucie ściągnięcia skóry po użyciu kosmetyków oczyszczających, wcześniejsze pojawienie się płytkich zmarszczek.
Atutami dobrze pielęgnowanej skóry suchej jest brak poszerzonych porów, lekko różowy kolor oraz brak błyszczenia się, skóra jest matowa.

Skóra sucha ma mniejszą elastyczność niż np. skóra normalna czy tłusta. Często pojawia się u osób starszych, które wcześniej miały skórę mieszaną lub normalną. Cera sucha jest spotykana również u osób z nieprawidłowościami w złuszczaniu się naskórka.

Przyczyny powstawania skóry suchej

Skóra sucha najczęściej spowodowana jest nieprawidłowościami w procesach zachodzących w naskórku. Komórki naskórka, w wyniku zaburzeń związanych z ich dojrzewaniem, w zły sposób przetwarzają filagrynę, z której powstają składniki NMF (naturalnego czynnika nawilżającego).
Dodatkowo zmniejszone jest wydzielanie lipidów chroniących skórę przed wysuszeniem.
Wysuszona zrogowaciała część naskórka nie złuszcza się prawidłowo - w ograniczonej ilości wody zakłócone jest funkcjonowanie enzymów odpowiadających za eksfoliację (złuszczanie).

Skóra sucha najczęściej pojawia się u osób z niską aktywnością gruczołów łojowych. Skórę suchą zaobserwujemy także w miejscach, gdzie ilość gruczołów łojowych jest bardzo mała (nogi, ręce, boczne partie twarzy).

Kolejną, bardzo ważną rzeczą, wpływającą na powstawanie skóry suchej, jest ilość wody w naskórku.
Wodę do naskórka dostarcza skóra właściwa (znajdująca się głęboko pod naskórkiem). To ona jest mocno uwodniona. Woda ze skóry właściwej, w wyniku różnicy ciśnień osmotycznych, wędruje do naskórka, aby potem z niego odparować. Utrata wody przez naskórek to TEWL.
W skórze suchej zawartość wody w naskórku jest zachwiana: duże TEWL - mała warstwa ochronna, hamującą nadmierne odparowywanie wody z naskórka.
Zbyt mała ilość wody w naskórku = złe rogowacenie naskórka oraz przekształcenie keratyny z formy alfa w beta, co zmniejsza elastyczność skóry. Skóra staje się krucha, bardziej podatna na urazy mechaniczne i chemiczne.

Sucha skóra występuje nie tylko u osób, które genetycznie taką skórę otrzymały. Często sucha skóra jest wynikiem złej pielęgnacji, niewłaściwego postępowania z organizmem.

Wysuszenie skóry może spotęgować:
* odwodnienie organizmu (biegunki, małe spożycie wody, leki odwadniające)
* niewłaściwa pielęgnacja (używanie w dużych ilościach mocnych detergentów, mydeł, częste i silne złuszczanie)
* nadmierne opalanie (UV uszkadza lipidy w ochronnej warstwie skóry, powoduje również zakłócenia w syntezie NMF )
* bardzo suche powietrze (zwiększa odparowywanie wody z naskórka)
* bardzo mroźne powietrze (im mroźniejsze powietrze, tym bardziej suche, woda szybciej odparowuje z naskórka)

Jak pielęgnować suchą skórę.

Oczyszczanie skóry suchej

Przede wszystkim temperatura wody - ustalamy temperaturę wody tak, by nie była gorąca. Gorąca woda mocno ściąga warstwę ochronną skóry oraz zwiększa TEWL. Woda mocno chlorowana, z dużą ilością minerałów może podrażniać skórę. Najlepsza byłaby woda niskomineralizowana lub odstana albo przefiltrowana woda wodociągowa.
Kolejną sprawą jest dobór substancji myjących. Unikamy mydeł, mocnych detergentów, w przypadku skóry suchej również odstawiamy zasadowe żele. Do demakijażu używamy płynów micelarnych lub mleczek. Jeśli jednak zdecydujemy się na mydło to najlepiej takie z dodatkiem środków nawilżających i okluzyjnych (mocznik, kwas hialuronowy, gliceryna). Do mycia ciała fajnie sprawdzą się również olejki myjące.
Wszystkie peelingi enzymatyczne i mechaniczne stosujemy rzadko. Złuszczanie kwasami również. Złuszczać skórę suchą można, nawet należy, ale nie należy z tym przesadzać.

Teraz przejdźmy do kremów

Kremy na dzień - przede wszystkim dbamy o ochronę przed nadmierną ilością promieniowania UV. Drugą, równie ważną sprawą jest odpowiednie nawilżenie skóry i utrzymanie tego nawilżenia na dobrym poziomie.

1) Skóra wysusza się w pomieszczeniach klimatyzowanych i mocno ogrzewanych. Warto więc albo położyć mokrą ściereczkę/ręcznik na kaloryferze i zwiększyć wilgotność powietrza, albo stosować przeznaczone do tego nawilżacze powietrza. Skóra nie wchłania wody z zewnątrz, jednak przy niedostatecznym nawilżeniu powietrza, różnica ciśnień osmotycznych powoduje wypchanie nadmiaru wody ze skóry na zewnątrz i skóra się wysusza. Tutaj watro również zwrócić uwagę na to, że wszelkie wody w sprayu do twarzy (te odświeżające i łagodzące) finalnie prowadzą do większego wysuszenia już suchej skóry, ponieważ szybko odparowują i pozostawiają skórę suchą.

2) Stosowanie baaardzo lekkich kremów, które szybko się wchłaniają, powodują poprawę nawilżenia, ale na krótko. Kremy te z natury nie tworzą lepkiej warstewki na skórze, mają szybko nawilżyć i zmniejszyć problem dyskomfortu ściągniętej skóry. To nie są kremy dla skóry suchej. Skóra sucha wymaga kremu tłustszego (np. półtłustego lub nawilżającego, ale nie bardzo lekkiego). Takie kremy tworzą warstwę ochronną na skórze, będącą barierą dla parującej ze skóry wody. Tym bardziej w zimie powinniśmy stosować kremy cięższe dla skóry suchej.


Kremy na noc - w kremach na noc kierujemy się podobnymi zasadami jak w kremach na dzień. Na noc bardziej można sobie pozwolić na zastosowanie kremów tłustych, które w nocy doskonale zatrzymają wodę w skórze i błyszczenie nie będzie nam przeszkadzać (w dzień po tłustym kremie skóra będzie się mocno świecić).
Pod taki krem warto zastosować serum nawilżające, tonik nawilżający albo inne kosmetyki, które najpierw nawodnią naszą skórę, a potem utworzona okluzja kremem tłustym pozwoli nam tę wodę w skórze zatrzymać.


Czego szukać w kosmetykach dla skóry suchej? 

* Substancji nawilżających, tworzących wodny film na powierzchni naskórka (kwas hialuronowy, chitozan, sorbitol, kolagen) oraz tych, które zatrzymują wodę w naskórku i nawilżają go od wewnątrz (gliceryna, pantenol, mleczan sodu, mocznik, aminokwasy). Substancje hydrofilne wiążą wodę i uwadniają keratynę poprawiając elastyczność zewnętrznej warstwy naskórka.
* Substancji działających okluzyjnie, zmniejszających parowanie wody z naskórka (głównie woski, euceryna, wazelina czy kontrowersyjna parafina). Te substancje nie wchłaniają się, zostawiają na skórze nieprzepuszczający film. Jakkolwiek woski toleruję, tak pozostałe lubią powodować zapychanie się skóry skłonnej do trądziku.
* Substancji, które modyfikują barierę ochronną naskórka (kwasy tłuszczowe, ceramidy i cholesterol). Są to substancje wchodzące w skład cementu międzykomórkowego.


Skóra sucha - ciekawostka

Skóra sucha nadmiernie przesuszana lubi się dziwnie zachowywać i być mylona ze skórą mieszaną. Jeśli skórę suchą zaczniemy nadmiernie oczyszczać, to możemy się spotkać z reakcją obronną skóry. Skóra zaczyna się strasznie tłuścić, zwłaszcza na twarzy w strefie T.
Odpowiednia zmiana pielęgnacji (środków myjących, kremów, substancji nawilżających) pozwala nam na przywrócenie skórze suchej ładnego, gładkiego wyglądu, bez nadmiaru sebum i bez błyszczenia.

12 komentarzy:

  1. Naprawdę świetny, przydatny post :) Pozdrawiam ;*
    http://zakreconaaja.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam skórę suchą niestety, na szczęście znalazłam już swoją pielęgnacje :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fajnie, że się udało. Niestety to dość wymagająca skóra, a często zaniedbywana.

      Usuń
  3. Przydatny post. Ja w ciazy mam teraz wlasnie skore sucha... /ale pielęgnują ja bardzo:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj tak, ciąża lubi pozmieniać nieco :) Dużo osób, które znam, narzekały na zmianę skóry w ciąży, właśnie na suchą i wrażliwą :)

      Usuń
  4. Mam skórę suchą i moim ulubionym kremem jest krem intensywnie nawilżający iwostin :)

    OdpowiedzUsuń