Strony
środa, 23 lipca 2014
Mydło - co to jest i w jaki sposób działa.
Czym jest mydło? Jak ono powstaje? Jakim cudem zmywa brud? Nie wiem jak Wy, ale ja akurat kiedyś zadawałam sobie te pytania :) Czas na nie odpowiedzieć.
CO TO JEST MYDŁO
Mydło jest solą sodową (NaOH) lub potasową (KOH) wyższych kwasów tłuszczowych (12-20 atomów węgla). Kwasy tłuszczowe to kwasy karboksylowe które można wyodrębnić z tłuszczów, czyli np. kwas stearynowy, palmitynowy czy oleinowy. Każdy tłuszcz (stały lub płynny jak oleje) składa się z wielu związków, między innymi z długich cząsteczek (kwasów tłuszczowych), które same w sobie nie są kwaśne, jak wskazuje na to nazwa, ale po prostu posiadają dołączoną do siebie grupę kwasową.
Mydła mają zasadowy odczyn: pH dojrzałego mydła waha się między 7 - 10.
W zależności od użytego ługu (czyli roztworu wody i zasady) otrzymujemy:
- mydło sodowe (do wykonania użyliśmy wodorotlenku sodu, NaOH): mydła sodowe to mydła twarde, które możemy formować w kostki myjące;
- mydło potasowe (do wykonania użyliśmy wodorotlenku potasu, KOH): mydła te są w postaci lekko opalizującej pasty, nie jesteśmy w stanie uformować z niego kostki, takie mydełko przechowujemy w słoju lub innym pojemniczku (np. z plastiku).
wtorek, 22 lipca 2014
Ocet jabłkowy - doskonały kosmetyk
Zaktualizowałam: 11.2019
Ze względu na dojrzewające w końcu jabłka, czas zająć się robieniem octu jabłkowego.
Po pierwsze - zrobienie go jest tak proste, że nawet najwięksi laicy są w stanie go zrobić i nie zepsuć,
po drugie - ma świetne właściwości kosmetyczne.
Ocet jabłkowy można stosować na wiele sposobów, są też fani picia wody z octem jako kuracja zakwaszająca organizm. Jeśli mamy coś stosować, a możemy wykonać to w domu, to zdecydowanie polecam recykling obierków z jabłek na ten wspaniały surowiec, jakim jest ocet :)
piątek, 18 lipca 2014
Wyciągi alkoholowe.
Zaktualizowałam: 11.2019
Wyciągi alkoholowe (macerat, nalewka, łac. Tinctura) to jedna z najprostszych i najlepiej sprawdzonych form przechowywania cennych właściwości ziół i nie tylko. Za pomocą alkoholu jesteśmy w stanie pozyskać bardzo dużą ilość związków działających leczniczo z każdej części rośliny: począwszy od korzenia, poprzez łodygę, liść, kwiat, owoc, korę i inne formy, jakie posiada interesujące nas zioło.
Alkohol (a dokładnie etanol, bo o tym alkoholu tutaj mowa) jest nie tylko doskonałym rozpuszczalnikiem, ale również świetnym konserwantem i promotorem przenikania. Standardowym stosowanym stężeniem jest 70% stężenie alkoholu w wodzie - uznano, że dla większości związków roślinnych rozpuszczalnych w etanolu, to stężenie jest optymalne. 70% etanol działa najlepiej także jako konserwant, powoduje prawie całkowitą dezynfekcję zarówno bakterii, jak i drożdży i pleśni. Jest to bardzo ważna cecha, ponieważ zależy nam na tym, żeby wyciąg alkoholowy nie pleśniał, nie mętniał i nie zmieniał swoich właściwości przez długi czas.
Stężenie alkoholu etylowego w wyciągu nie zawsze będzie musiało być takie same, wszystko zależy od tego jakie związki chcemy uzyskać, czy zależy nam na ogólnej nalewce, czy celujemy w konkretne związki roślinne. Przykładem mogą być np. garbniki, które bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie, a alkohol tylko zwiększa nam możliwość ich maxymalnego przejścia do roztworu - taki wyciąg (np. z kory dębu, bogatej w składniki garbujące) wystarczy, gdy stężenie etanolu będzie wynosiło 25 - 30%. Jeśli jednak nie zależy nam na składnikach częściowo hydrofilnych, a celujemy w składniki źle rozpuszczalne w wodzie, natomiast dobrze w rozpuszczalnikach typu etanol (np. żywice z pędów sosny) to stężenie alkoholu musi być znacznie większe od stężenia wody i wtedy dobrze sprawdzi się nalewka 90%.
środa, 16 lipca 2014
Chaber bławatek - dlaczego warto poświęcić mu uwagę.
Zaktualizowałam: 10.2019
Nie ma chyba na polskiej ziemi osoby, która nie kojarzy pięknych niebieskich kwiatów zarówno w zbożach, jak i na łąkach. Chaber (powszechnie zwany bławatkiem) nadaje barwy na polach od czerwca aż do października.
Coś o genialnych właściwościach samego Chabra bławatka (Centaurea Cyanus L.):