sobota, 30 sierpnia 2014

Odżywczy, półtłusty i dobrze nawilżający krem surowy - jak zrobić krem w domu?

Zaktualizowano: 12.2019

Modne są ostatnio kremy świeże, z lodówki, takie bez konserwantów i zbędnych dodatków. Wykonanie takiego kremu nie jest trudne, nie należy też do bardzo kosztownych.  Jedynym minusem takiego kremu jest fakt, że nie możemy wykonać dużej porcji, ponieważ krem ma bardzo krótką datę ważności.

Dostajemy jednak w zamian świetny produkt natłuszczający skórę, o właściwościach nadanych przez użyty roztwór (np. ziołowy napar), a przede wszystkim produkt nie konserwowany substancjami chemicznymi.

wtorek, 26 sierpnia 2014

Co dobrego dają nam pszczoły - część 1 czyli MIÓD ;)

Zaktualizowano: 12.2019

Miód: płynne złoto o ogromnych właściwościach leczniczych i kosmetycznych. Substancja jedyna w swoim rodzaju, wytwarzana przez pszczoły. Zarówno w kosmetyce jak i lecznictwie ludowym stosuje się wszystkie odmiany produktów wytwarzanych przez pszczoły: miód, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele i kit (propolis).

W kosmetykach najczęściej pojawia się właśnie miód, którego temat chcę tutaj poruszyć.
Dlaczego jest tak wspaniały, co sprawia że posiada tak bogate właściwości kosmetyczne i jak stosować go w formulacjach (moje doświadczenia).

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Jak samemu zrobić pomadkę ochronną do ust.

Aktualizacja postu: 12.2019

 Pomadka do ust to jeden z podstawowych kosmetyków znajdujący się nie tylko w damskiej torebce, ale na szczęście również w męskich plecakach. Zadbane usta to jedna z podstaw dobrego wyglądu.
Ja jestem wręcz uzależniona od natłuszczenia, łagodzenia i zmniejszania przesuszenia jakie daje pomadka.

Pomadka do ust jest kosmetykiem, który podlega większym restrykcjom niż standardowy krem czy balsam. Jest to produkt, który trafia do naszych ust, powinien być więc dobrze przemyślany pod kątem składu, zwłaszcza jeśli zamierzamy dodać do pomadki jakiś zapach (niezależnie od tego czy to zapach syntetyczny czy olejek eteryczny) oraz składniki aktywne.

Mimo to, zachęcam do wykonania własnej pomadki o jak najprostszym składzie, złożonej z zimnotłoczonych tłuszczy i cudownego w zapachu naturalnego wosku pszczelego.


środa, 13 sierpnia 2014

Ogórki - zdrowe na skórę.

Zaktualizowałam: 11.2019

Ogórki to świetny surowiec nie tylko spożywczy, ale również kosmetyczny.
Spożywczo znamy je z pysznej mizerii, doskonałych kiszonek, ale także jako sprawdzony środek odchudzający, ze względu na ich bardzo małą kaloryczność.
Kosmetycznie natomiast są idealnym środkiem rozjaśniającym, zmniejszającym obrzęki oraz tonizującym.

Oczywiście idealne ogórki, to ogórki gruntowe. Najlepiej bezpośrednio ze swojego ogródka. Takie ogórki zazwyczaj nie są nafaszerowane nawozami i najlepiej się sprawdzą w roli kosmetyku.

piątek, 1 sierpnia 2014

Jak zrobić nawilżające mydło.

Poprzednio pisałam co nieco o tym czym jest mydło, po co się go stosuje, a tym samym - jak działa. O tutaj. Teraz podzielę się tym, jak samemu zrobić takie mydło.

Sam proces jest bardzo prosty, ale trzeba uważać na fakt, że pracujemy z silnie zasadową substancją, która jest żrąca. Dlatego od początku nalegam na ODPOWIEDNIĄ ODZIEŻ OCHRONNĄ
* (okulary ochronne (do zakupienia w każdym sklepie budowlanym za kilka złotych),
* rękawice gumowe wysokie (takie do sprzątania),
* odzież z długim rękawem, której nie żal nam zniszczyć.

Czego potrzebujemy?
- pojemniki ze szkła, porcelany, plastiku - tylko takie nie zatrzymują w sobie żrącego początkowo mydełka i nadają się idealnie do powtórnego użycia, staramy się unikać pojemników metalowych bo mogą korodować i reagować z wodorotlenkiem użytym do produkcji mydła,
- blender
- termometr elektroniczny jest konieczny, do sprawdzenia temperatury olejów i ługu;
- waga
- koniecznie: odzież ochronna, o której pisałam powyżej
- foremka na mydło (może być miska, butelka, forma drewniana wyłożona folią (nie polecam foremki metalowej wyłożonej folią, tak zniszczyłam swoją keksówkę..)
- oleje do fazy olejowej
- wodorotlenek sodu (NaOH, najlepiej jakości "czysty" lub "czysty do analiz")
- woda destylowana lub zmiękczona (woda kranowa może spowodować wytrącenie się białego osadu na powierzchni mydła)