środa, 23 lipca 2014

Mydło - co to jest i w jaki sposób działa.

Mydło, znane od dawna, używane na wiele sposobów, ale zazwyczaj w jednym celu - aby pozbyć się brudu.
Czym jest mydło? Jak ono powstaje? Jakim cudem zmywa brud? Nie wiem jak Wy, ale ja akurat kiedyś zadawałam sobie te pytania ;) czas na nie odpowiedzieć :)

Co to jest to sławne mydło?
Mydło jest solą sodową (NaOH) lub potasową (KOH) wyższych kwasów tłuszczowych (12-20 atomów węgla). Kwasy tłuszczowe to kwasy karboksylowe które można wyodrębnić z tłuszczów, czyli np. kwas stearynowy, palmitynowy czy oleinowy. Mydła mają zasadowe pH, waha się ono między 7 - 9.5. Wszystko dzięki używanej zasadzie - NaOH.

Jak powstaje mydło?
Powstaje poprzez wystawienie tłuszczów roślinnych lub zwierzęcych na działanie zasad.
Do tłuszczu dodawany jest ług wody i wodorotlenku sodu (NaOH), następuje proces zmydlania w procesie którego powstaje glicerol i mydło.
Taki przykład:

Czyli po prostu C17H35COO- przyłącza jon dodatni Na+ , natomiast  (-CH2-CH-CH2-)+ łączy ujemne grupy OH- . Otrzymujemy glicerol (czy gliceryne, jaką nazwę kto woli - to to samo) i mydło (jeżeli z kwasu stearynowego to stearynian, palmitynowego - palmitynian itd.)
Brzmi kosmicznie, ale w warunkach domowych robi się to nieco przyjemniej niż to wygląda.

W jaki sposób działa mydło?
Mydło posiada w swojej budowie niepolarną grupę, hydrofobową ("nie lubi wody") i grupę polarną, hydrofilową ("lubi wodę"). Posiadanie tych dwóch grup wpływa na jego właściwości oczyszczania skóry z brudu.

Brud jest najczęściej substancją tłustą - mieszanina łoju, którym natłuszczane są włoski na skórze, potu i innych zabrudzeń. Ogony niepolarne mydła znajdujące się w wodzie chcą "uciec" z wody i łączą się z brudem, do którego mają powinowactwo. Grupy polarne natomiast łączą się z wodą. W tym wypadku powstaje emulsja w której brud szczelnie otoczony mydłem (micele) rozprasza się w wodzie. Otrzymujemy taką emulsję: woda-mydło-brud.
Micele, z brudem wewnątrz, nie łączą się ze sobą ponieważ polarne grupy o tym samym ładunku odpychają się od siebie, przez co nie otrzymujemy czystej wody z plamą brudu, tylko wodę z brudem w niej rozproszonym. Prosty schemat, zaczerpnięty z jakiejś strony:


Parę ciekawostek:
- mydła naturalne zazwyczaj się nie pienią (chyba, że mydło np. z oleju kokosowego które pieni się bardzo mocno); piana więc nie jest konieczna do dobrego wymycia brudu, tylko my jakoś czujemy się bardziej czyści jak piana na nas się pojawi :D
- większość najprostszych, naturalnych mydeł ma zapach zbliżony do mydła szarego; pachnące, aromatyczne kostki powstają poprzez dodanie olejków lub wód zapachowych do produkcji ługu;
- mydłem można myć włosy, jednak proponuje się spłukanie potem głowy wodą kwaśną (np. z octem jabłkowym); zasadowe mydło otwiera łuski włosa, zasadowe środowisko sprzyja rozwojowi bakterii zasadolubnych, które naturalnie w kwaśnym środowisku skóry nie żyją.

O tym jak wyprodukować mydło napiszę, jak w końcu zabiorę się do jego produkcji. Jak na razie mam 2 własne mydła...może opiszę kiedyś jedno, które dla mojej skóry twarzy i ciała okazało się być doskonałe ;) Moja rodzina również je pokochała :)

1 komentarz:

  1. Witam
    ja mylam wlosy przez 15 lat mydlem. Na poczatku myla mi mama bo po szamponie dostalam tlusty lupierz, tragedia . Musze przyznac ze na poczatku nie bylam z tego zadowolona gdyz mimo plukania woda z octem po kazdym myciu wlosy przez 1 rok byly sztywne i matowe , grzebieniu szybko byl brudny .Ale potem nie bylo roznicy bylo ich duzo ,nawet trwala 2 razy w roku nie niczczyla ich. Kiedys fryzierka pytala sie czym myje glowe bo musialam zawsze dluzej trzymac walki na glowie aby miec zamierzony efekt.

    OdpowiedzUsuń