Strony

wtorek, 30 grudnia 2014

Wygrane serum z e-naturalne ;) Jak je wykonać i na co działa.

Jakiś czas temu udało mi się wygrać serum na stronie e-naturalne :) Nie ukrywam, że radość ma była wielka :)
Serum to jest do skóry trądzikowej, czyli takiej jak mam ja. Do tego rozświetla cerę i nieco napręża skórę. O jego właściwościach oraz dokładnie o składzie możecie poczytać u producenta, o TUTAJ :)

poniedziałek, 15 grudnia 2014

Moje nowe zakupy ;)

Wszyscy zapewne użyli troszkę na Dniu Darmowej Dostawy. Czekałam na 2 grudnia bardzo niecierpliwie...zapisałam sobie przypomnienia w kalendarzach, żeby nie zapomnieć o tym dniu. Zrobiłam nawet folder w zakładkach, w którym zapisywałam wszystko to, co w ten dzień zamierzam zamówić - żeby nie zapomnieć o żadnym detalu :D

Oczywiście jak się okazało - przesadziłam. W DDD wzięło udział mało sklepów z półproduktami kosmetycznymi, te natomiast co udział brały okazały się być nieziemsko drogie jak na moją studencką kieszeń. Poza tym darmowa dostawa była od 20pln więc jak chciałam zamówić sam hydrolat to musiałabym zapłacić za przesyłkę - więc sobie odpuściłam tą przyjemność.

Ostatecznie w ten darmowo - dostawowy dzień zamówiłam tylko kompas na urodziny lubego :P

Dlaczego ominęłam ecospa i beutyever? Znalazłam sklep tańszy. Przy zamówieniu wszystkiego co chciałam, wyszło mnie taniej dopłacając do przesyłki, niż gdybym korzystała z darmowej w innych sklepach. Mowa tu o Zielonym klubie.

Co więc pojawiło się w paczce? :)

piątek, 12 grudnia 2014

ZIÓŁKO NA PIĄTEK - aromatyczny RUMIANEK POSPOLITY - przeciwzapalny, łagodzący i zmniejszający świąd.

Długo zabierałam się za to ziółko, które znam od tak dawna, wiem o tak wielu jego właściwościach. Niestety wiedza o nim jest obszerna i ciężko będzie ją skumulować w jednym poście ;)

Rumianek pospolity, a dokładnie jego kwiat (Flos Chamomillae), ma wiele właściwości leczniczych, jest bardzo łagodny w działaniu wewnętrznym oraz zewnętrznym. Łagodzi podrażnienia, zmniejsza opuchliznę, wspomaga proces gojenia się ran, jest przeciwzapalny i przeciwbakteryjny.
Rumianek stosuje się nie tylko u dorosłych ale również u małych dzieci - to go wyróżnia, ponieważ mało jest ziół, które można stosować u dzieci.

środa, 10 grudnia 2014

Mikropeeling z korundem i kwasem hialuronowym z ECOSPA

Zaktalizowano: 01.2021

Dziś temat mikreopeelingu z kwasem hialuronowym i korundem. Peeling z korundem to jeden z mocniejszych peelingów mechanicznych, sprawdzi się do skóry nierównej, zanieczyszczonej, z przebarwieniami. 

Nie sprawdzi się natomiast dla skóry naczynkowej i z aktywnymi zmianami ropnymi.

Jeśli więc jesteś w grupie szczęściarzy, który na ten świetny peeling mogą sobie pozwolić to zapraszam do czytania. Moim skromnym zdaniem peelingi z korundem są najlepszymi dostępnymi peelingami na rynku kosmetycznym.

sobota, 6 grudnia 2014

ZIÓŁKO NA PIĄTEK - ARNIKA GÓRSKA dla skóry naczyńkowej i problematycznej.

Zaktualizowano: 01.2021

Nieco opóźnione ale jest :) Niestety teraz praca inzynierska, końcowe egzaminy oraz przygotowania do świąt spędzają mi sen z powiek.

Ziółko raczej nie z mojego regionu, pod ochroną więc prywatnie nie można go zbierać. Sprawdza się dla cery naczyńkowej, wrażliwej i z problemami. Na szczęście wciąż w sprzedaży, a jego świetnych właściwości jest bardzo dużo.


czwartek, 4 grudnia 2014

Pokrzywowo - skrzypowe mydło do włosów i ciała DIY

Zaktualizowano: 01.2021

Dziś czas na mydełko. Po paru tygodniach leżakowania przyszła na nie pora - testowanie i sprawdzanie.

Mydło które wykonałam chcę stosować jako mydło nie tylko do ciała i twarzy, ale również do włosów. Uwielbiam podróżować i zawsze uważałam, że wożenie ze sobą kilku buteleczek jest bezsensowne bo zabiera sporo miejsca. Mydło "wielofunkcyjne" jest znacznie lepsze, a dodatkowo generuje mniej śmieci :D

piątek, 28 listopada 2014

ZIÓŁKO NA PIĄTEK - przeciwtrądzikowy i oczyszczający FIOŁEK TRÓJBARWNY

Zaktualizowano: 01.2021

Fiołek trójbarwny (Viola tricolor), przez większość nazywany bratkiem polnym, stosowany jest już od dłuższego czasu głównie wewnętrznie w walce z trądzikiem.
Zioło to świetnie sprawdza się również przy zmęczonych oczach, łagodzi zaczerwienienie i stany zapalne.

piątek, 21 listopada 2014

ZIÓŁKO NA PIĄTEK - tym razem SZAŁWIA LEKARSKA

Zaktualizowano: 01.2021

Szałwia lekarska (Salvia Officinalis) zainteresowała mnie, gdy czytałam o składach mieszanek do włosów i pojawiła się ona w wielu z nich.  Zapewne spowodowane jest to tym, że szałwia jest jednym z surowców zielarskich o udowodnionym działaniu przeciwzapalnym, ale również działającym ściągająco.


piątek, 14 listopada 2014

ZIÓŁKO NA PIĄTEK - Koszyczek nagietka lekarskiego.

Zaktualizowano: 01.2021
 
Dziś piątek, piąteczek! A ja zamiast wziąć się za pisanie pracy inżynierskiej to sklejam wpis na bloga ;)

W dzisiejszy szaro-bury dzień napiszę o bardzo słonecznej roślinie czyli o NAGIETKU.
Pomysł ten stąd, że w większości toników do skóry trądzikowej oraz płukanek do włosów suchych znajduje się koszyczek nagietka. Moja ciekawska natura kazała mi zainteresować się tematem i pogłębić swoją wiedzę o tym cudnym kwiatku.
 

wtorek, 11 listopada 2014

Aloesowy wyciąg glicerynowy - na podrażnienia po goleniu i nie tylko.

Zaktualizowano: 01.2021

Produkt, który wykonałam, jest stworzony w oparciu o przepis z świetnej książki " Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie". Wg autora jest to produkt do stosowania po goleniu jako kosmetyk łagodzący podrażnienia. Patrząc na skład produkt sprawdzi się nie tylko po goleniu, ale na wszelkie podrażnienia, także skóry głowy.

Aloes i gliceryna posiadają właściwości nawilżające naskórek, tym samym wygładzające i dodające miękkości skórze.
Gliceryna wspomaga proces gojenia się poprzez ułatwienie przedostanie się substancji czynnych wgłąb skóry. Aloes natomiast działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i łągodząco na podrażnienia po depilacji (wspomaga regenerację naskórka).O aloesie poczytacie więcej TU :)

Taki płyn będzie dobry dla skóry suchej, skłonnej do podrażnień. Takiego produktu nie zastosowałabym solo na skórę twarzy, ciała czy głowy, natomiast będzie to świetny półprodukt do rozpuszczenia w fazie wodnej (wodzie destylowanej, wyciągu ziołowym, hydrolacie) w stężeniu myślę max. 50%, czyli rozcieńczeniu 1:1.

PRZEPIS:

1. Będziemy potrzebować: glicerynę roślinną, aloes (liść aloesu drzewiastego), pojemnik w którym będziemy miksować, blender, wagę i ewentualne dodatki.


piątek, 7 listopada 2014

ZIÓŁKO NA PIĄTEK: Len zwyczajny - stosujemy siemie lniane na skórę, włosy i paznokcie.

Zaktualizowano: 01.2021

Dziś będzie o zastosowaniu lnu w ziołolecznictwie, a dokładniej o jego nasionach.
O właściwościach siemienia lnianego nie muszę zresztą opowiadać, bo jego działanie znane jest wszystkim :) Bardzo wartościowy jest też olej lniany, ale o tym innym razem, gdyż dane odnośnie nasion lnu i tak zapełnią sporo miejsca.


piątek, 31 października 2014

ZIÓŁKO NA PIĄTEK: Łopian większy - korzeń. Zmniejszamy wypadanie włosów jesienią.

Zaktualizowano:12.2020

Rozpocznę serię wpisów "Ziółko na piątek". Seria ta będzie w tematyce okołokosmetycznej. Chciałabym się skupić nie tylko na właściwościach prozdrowotnych ziół, ale także na ich zastosowaniu w pielęgnacji skóry i włosów. 

Dziś poruszę temat korzenia ŁOPIANU WIĘKSZEGO. Łopian to cudowne zioło, zwłaszcza na włosy. Znajdzie jednak też niejednego zwolennika do stosowania na skórę.

poniedziałek, 27 października 2014

Własny tonik odświeżająco - kojący

Zaktualizowano: 12.2020

Tonik wykonałam w oparciu o nalewkę z bławatka, rumianku i mięty. (Jak robi się taką nalewkę pisałam w poście o  TU.)
Zależało mi na toniku o działaniu odświeżającym, łagodzącym zmiany trądzikowe, ale również wykonanym w taki sposób, żebym miała pewność co do jego pH (w końcu tonizacja to wyrównywanie pH). Zależało mi również na toniku, który mogę mieć pod ręką w łazience, a nie w lodówce, stąd decyzja o konserwacji toniku alkoholem.

Tonik w oparciu o nalewkę można, a nawet trzeba robić. W moim toniku jest niewiele alkoholu, ale są wszystkie te składniki które daje się wydobyć alkoholem, a nie wyciągniemy tego samą wodą.

Zostawiłam trochę alkoholu, żeby:

1. składniki rozpuszczalne w alkoholu się nie wytrąciły

2. jako konserwant (można się całkowicie alkoholu pozbyć, ale wtedy trzeba tonik zakonserwować).

piątek, 17 października 2014

Woda kokosowa, czyste źródło młodości ;)

Zaktualizowano: 12.2020
 
Ciągle słyszy się o stosowaniu w kosmetyce mleczka kokosowego. Zapominamy jednak o czymś zdecydowanie bardziej naturalnym tj. o wodzie kokosowej.

Czym różni się woda kokosowa od mleczka kokosowego?


Woda kokosowa to ta ciecz, którą znajdziemy wewnątrz świeżego kokosa. Woda ta jest lekko zabielona i mętna.
Mleko kokosowe natomiast powstaje w ekstrakcji tłuszczu z miąższu kokosa. Jest ono geste, bardzo tłuste i śnieżnobiałe. Ma intensywnie kokosowy zapach, jest źródłem protein, węglowodanów i kwasów tłuszczowych.

wtorek, 14 października 2014

Destylacja olejków eterycznych - jak uzyskać olejek zapachowy z roślin i owoców.

Zaktualizowano: 12.2020

Olejek eteryczny z kwiatów, liści lub owoców można uzyskać w banalny sposób w domowych warunkach. Nie potrzeba do tego jakiegoś magicznie drogiego sprzętu, umiejętności chemicznych ani specjalnych pomieszczeń.
Jedynym minusem destylacji olejków w domu jest stosunkowo mała wydajność. Chodzi mi tutaj o fakt, że np. na 1kg olejku różanego potrzeba ok. 3 ton płatków róży. Ja, gdy destylowałam olejek kawowy, potrzebowałam pół kilograma kawy mielonej aby uzyskać ok. 10 kropel olejku ;)

Zaczynając jednak od początku: czym jest destylacja?

Destylacja jest to rozdzielenie ciekłej mieszaniny wieloskładnikowej poprzez odparowanie, a następnie skroplenie jej składników. Stosuje się ją w celu wyizolowania lub oczyszczenia jednego lub więcej związków składowych. Proces ten wykorzystuje różną lotność względną składników mieszaniny.

Prościej: każda substancja (woda, alkohole i inne) ma inną temperaturę wrzenia. Gdy ciecz wrze, część zmienia stan skupienia z ciekłego w gazowy (tj. w parę). Destylacja polega na skropleniu pary.
Przykład: Mamy alkohol (etanol) w wodzie. Woda wrze w 100st C, etanol - ok. 78st C. Pierwszy więc będzie wrzał (i parował) etanol dlatego, utrzymany w swojej temperaturze wrzenia, będzie parował z wody, następnie schłodzony gaz , przechodząc przez chłodnicę, zmieni się ze stanu gazowego w ciekły i uzyskamy osobne frakcje wody i alkoholu (oczywiście w alkoholu znajdzie się również woda, bo to że nie wrze w 78st C nie znaczy, że w tej temperaturze nie paruje).

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to lotne substancje zapachowe, które w postaci ciekłej występują w tkankach roślin. W temp. pokojowej są zazwyczaj bardzo płynne, rzadziej oleiste lub stałe. Kolor olejku zazwyczaj jest bezbarwny lub lekko zielony/ żółty. Bardzo rzadko występują w silnym zabarwieniu.
Gęstość olejków eterycznych jest mniejsza od wody (wyjątki: olejek goździkowy i cynamonowy), dlatego unoszą się na powierzchni wody, dając się bardzo łatwo od niej oddzielić. Z wodą mieszają się w minimalnym stopniu. Rozpuszczają się natomiast w alkoholach, chloroformie oraz tłuszczach.
Temperatura wrzenia olejków eterycznych waha się od 100 do 300 st. C, natomiast parują już w temp. pokojowej.

Olejek składa się z wielu związków chemicznych. Możemy tutaj wymienić: aldechydy, ketony, alkohole, estry, terpeny, laktony, aminy (związki organiczne zawierające  azot) i tiole (zawierające siarkę).

środa, 8 października 2014

Aloes - właściwości, jak go pozyskać oraz kosmetyki aloesowe DIY

Zaktualizowano: 12.2020

Aloes jest ostatnio "ziółkiem na topie". Półki sklepowe uginają się od kosmetyków z aloesem. Moda na aloes pojawiła się stosunkowo niedawno, ale sam aloes stosowano już od setek lat. 

Moje zainteresowanie aloesem pojawiło się w momencie, kiedy jeszcze żelów aloesowych nie było na pęczki, a każdy kto miał w domu paroletni aloes wyrzucał go na śmietnik, bo aloes drzewiasty rośnie duży, szeroki i wcale nie taki ładny :D Ja znalazłam aloes ok. 5 letni na olx, zanim poddałam go operacji usuwania liści na żel to przechowywałam go ok. 3 miesięcy. Aloes jest sukulentem i gromadzi w swoich liściach to co dobre, ale również to co niedobre. Nie znałam jego historii, ilości nawozów więc dałam go na przetrzymanie. Najlepiej dlatego mieć swój własny domowy aloes.
Surowcem leczniczym są dopiero ok.3-letnie liście, posiadają one największą koncentrację substancji leczniczych aloesu.



Aloesowy skrót informacji.

Aloes to sukulent - roślina magazynująca wodę w swoich tkankach. Lubi suszę i słońce, najlepszą glebą dla aloesu jest ziemia piaszczysto - gliniasta, podlewana umiarkowanie. Moje aloesy podlewam 1x w tygodniu w okresie letnim i ok. raz na 2 tygodnie zimą.
Aby aloes stosować w celach leczniczych, roślina musi mieć ok. 3 lat, długość liści ok. 20cm. Do wykorzystania leczniczo - zbieramy liście aloesu po przesuszeniu gleby, ok. 1 tydzień po ostatnim podlaniu, żeby żel występujący w liściach był mocniej skoncentrowany, zagęszczony.

czwartek, 2 października 2014

Mięta - nie tylko leczy żołądek. Pomaga również włosom i skórze.

Zaktualizowano: 12.2020

Mięta - jedna z najbardziej znanych i lubianych roślin, występującej w wielu ogródkach, na wielu oknach i działkach.
Mięta będzie mi się zawsze kojarzyła z dzieciństwem gdy na ból brzucha mama robiła mi miętową herbatę z wysuszonych listków mięty, lub dawała krople miętowe na łyżeczkę z cukrem - pomagało ;)
Oto moje prywatne zdjęcie mięty na działce:

Właściwości zdrowotne zna każdy, jakie jednak owa mięta ma właściwości kosmetyczne ?

sobota, 27 września 2014

Olej ze słodkich migdałów - delikatny i skuteczny na włosy i skórę.

Zaktualizowano 12.2020

Olej ze słodkich migdałów  (INCI: Sweet Almond Oil) to mój ulubiony olej kosmetyczny.
Olej ten jest płynny w temperaturze pokojowej, ma lekki, specyficzny zapach i barwę od całkowicie przezroczystej do żółtej. Nałożony na skórę bardzo dobrze się wchłania i nie pozostawia tłustych plam, nie przetłuszcza i nie obciąża również włosów. Stosowany systematycznie ładnie nawilża skórę i włosy.

Olej ten jest olejem bezpiecznym, można go stosować solo dla niemowląt i dzieci. Dobrze sprawdza się u maluszków z AZS, ale także jako bazowy emolient do natłuszczania skóry po kąpieli.

Od razu zaznaczę, że olej ze słodkich migdałów to nie jest olejek eteryczny z migdałów gorzkich i nijak się ma do ograniczeń jakie zostały nałożone na olejek z gorzkich migdałów.


Z czego składa się olej ze słodkich migdałów?

Jak każdy tłuszcz, olej ten składa się z kwasów karboksylowych. Wielonasycone kwasy tłuszczowe (WKT) oraz z niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) są składnikami większości olejów roślinnych i zwierzęcych. Są to tak zwane lipidy odpowiedzialne za ochronę oraz nawilżenie skóry i włosów. Bardzo sławne są ostatnio NNKT, które warunkują prawidłową strukturę cementu międzykomórkowego oraz płaszcza wodno- lipidowego. Zmniejsza to więc utratę wody z wnętrza organizmu do otoczenia (TEWL), powodując utrzymanie nawilżonej, gładkiej i świeżej skóry. Niestety NNKT są to kwasy egzogenne, czyli nasz organizm sam ich nie wytwarza, tylko musimy dostarczać mu je z zewnątrz.
W skład tego świetnego oleju wchodzą kwas oleinowy i linolowy- NNKT, palmitynowy i stearynowy- WKT.

sobota, 30 sierpnia 2014

Odżywczy, półtłusty i dobrze nawilżający krem surowy - jak zrobić krem w domu?

Zaktualizowano: 12.2019

Modne są ostatnio kremy świeże, z lodówki, takie bez konserwantów i zbędnych dodatków. Wykonanie takiego kremu nie jest trudne, nie należy też do bardzo kosztownych.  Jedynym minusem takiego kremu jest fakt, że nie możemy wykonać dużej porcji, ponieważ krem ma bardzo krótką datę ważności.

Dostajemy jednak w zamian świetny produkt natłuszczający skórę, o właściwościach nadanych przez użyty roztwór (np. ziołowy napar), a przede wszystkim produkt nie konserwowany substancjami chemicznymi.

wtorek, 26 sierpnia 2014

Co dobrego dają nam pszczoły - część 1 czyli MIÓD ;)

Zaktualizowano: 12.2019

Miód: płynne złoto o ogromnych właściwościach leczniczych i kosmetycznych. Substancja jedyna w swoim rodzaju, wytwarzana przez pszczoły. Zarówno w kosmetyce jak i lecznictwie ludowym stosuje się wszystkie odmiany produktów wytwarzanych przez pszczoły: miód, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele i kit (propolis).

W kosmetykach najczęściej pojawia się właśnie miód, którego temat chcę tutaj poruszyć.
Dlaczego jest tak wspaniały, co sprawia że posiada tak bogate właściwości kosmetyczne i jak stosować go w formulacjach (moje doświadczenia).

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Jak samemu zrobić pomadkę ochronną do ust.

Aktualizacja postu: 12.2019

 Pomadka do ust to jeden z podstawowych kosmetyków znajdujący się nie tylko w damskiej torebce, ale na szczęście również w męskich plecakach. Zadbane usta to jedna z podstaw dobrego wyglądu.
Ja jestem wręcz uzależniona od natłuszczenia, łagodzenia i zmniejszania przesuszenia jakie daje pomadka.

Pomadka do ust jest kosmetykiem, który podlega większym restrykcjom niż standardowy krem czy balsam. Jest to produkt, który trafia do naszych ust, powinien być więc dobrze przemyślany pod kątem składu, zwłaszcza jeśli zamierzamy dodać do pomadki jakiś zapach (niezależnie od tego czy to zapach syntetyczny czy olejek eteryczny) oraz składniki aktywne.

Mimo to, zachęcam do wykonania własnej pomadki o jak najprostszym składzie, złożonej z zimnotłoczonych tłuszczy i cudownego w zapachu naturalnego wosku pszczelego.


środa, 13 sierpnia 2014

Ogórki - zdrowe na skórę.

Zaktualizowałam: 11.2019

Ogórki to świetny surowiec nie tylko spożywczy, ale również kosmetyczny.
Spożywczo znamy je z pysznej mizerii, doskonałych kiszonek, ale także jako sprawdzony środek odchudzający, ze względu na ich bardzo małą kaloryczność.
Kosmetycznie natomiast są idealnym środkiem rozjaśniającym, zmniejszającym obrzęki oraz tonizującym.

Oczywiście idealne ogórki, to ogórki gruntowe. Najlepiej bezpośrednio ze swojego ogródka. Takie ogórki zazwyczaj nie są nafaszerowane nawozami i najlepiej się sprawdzą w roli kosmetyku.

piątek, 1 sierpnia 2014

Jak zrobić nawilżające mydło.

Poprzednio pisałam co nieco o tym czym jest mydło, po co się go stosuje, a tym samym - jak działa. O tutaj. Teraz podzielę się tym, jak samemu zrobić takie mydło.

Sam proces jest bardzo prosty, ale trzeba uważać na fakt, że pracujemy z silnie zasadową substancją, która jest żrąca. Dlatego od początku nalegam na ODPOWIEDNIĄ ODZIEŻ OCHRONNĄ
* (okulary ochronne (do zakupienia w każdym sklepie budowlanym za kilka złotych),
* rękawice gumowe wysokie (takie do sprzątania),
* odzież z długim rękawem, której nie żal nam zniszczyć.

Czego potrzebujemy?
- pojemniki ze szkła, porcelany, plastiku - tylko takie nie zatrzymują w sobie żrącego początkowo mydełka i nadają się idealnie do powtórnego użycia, staramy się unikać pojemników metalowych bo mogą korodować i reagować z wodorotlenkiem użytym do produkcji mydła,
- blender
- termometr elektroniczny jest konieczny, do sprawdzenia temperatury olejów i ługu;
- waga
- koniecznie: odzież ochronna, o której pisałam powyżej
- foremka na mydło (może być miska, butelka, forma drewniana wyłożona folią (nie polecam foremki metalowej wyłożonej folią, tak zniszczyłam swoją keksówkę..)
- oleje do fazy olejowej
- wodorotlenek sodu (NaOH, najlepiej jakości "czysty" lub "czysty do analiz")
- woda destylowana lub zmiękczona (woda kranowa może spowodować wytrącenie się białego osadu na powierzchni mydła)

środa, 23 lipca 2014

Mydło - co to jest i w jaki sposób działa.

Mydło, znane od dawna, używane na wiele sposobów, ale zazwyczaj w jednym celu - aby pozbyć się brudu.
Czym jest mydło? Jak ono powstaje? Jakim cudem zmywa brud? Nie wiem jak Wy, ale ja akurat kiedyś zadawałam sobie te pytania :) Czas na nie odpowiedzieć.

CO TO JEST MYDŁO

Mydło jest solą sodową (NaOH) lub potasową (KOH) wyższych kwasów tłuszczowych (12-20 atomów węgla). Kwasy tłuszczowe to kwasy karboksylowe które można wyodrębnić z tłuszczów, czyli np. kwas stearynowy, palmitynowy czy oleinowy. Każdy tłuszcz (stały lub płynny jak oleje) składa się z wielu związków, między innymi z długich cząsteczek (kwasów tłuszczowych), które same w sobie nie są kwaśne, jak wskazuje na to nazwa, ale po prostu posiadają dołączoną do siebie grupę kwasową.
Mydła mają zasadowy odczyn: pH dojrzałego mydła waha się  między 7 - 10.
W zależności od użytego ługu (czyli roztworu wody i zasady) otrzymujemy:
- mydło sodowe (do wykonania użyliśmy wodorotlenku sodu, NaOH): mydła sodowe to mydła twarde, które możemy formować w kostki myjące;
- mydło potasowe (do wykonania użyliśmy wodorotlenku potasu, KOH): mydła te są w postaci lekko opalizującej pasty, nie jesteśmy w stanie uformować z niego kostki, takie mydełko przechowujemy w słoju lub innym pojemniczku (np. z plastiku).

wtorek, 22 lipca 2014

Ocet jabłkowy - doskonały kosmetyk

Zaktualizowałam: 11.2019  

 Ze względu na dojrzewające w końcu jabłka, czas zająć się robieniem octu jabłkowego.
Po pierwsze - zrobienie go jest tak proste, że nawet najwięksi laicy są w stanie go zrobić i nie zepsuć,
po drugie - ma świetne właściwości kosmetyczne.

Ocet jabłkowy można stosować na wiele sposobów, są też fani picia wody z octem jako kuracja zakwaszająca organizm. Jeśli mamy coś stosować, a możemy wykonać to w domu, to zdecydowanie polecam recykling obierków z jabłek na ten wspaniały surowiec, jakim jest ocet :)

piątek, 18 lipca 2014

Wyciągi alkoholowe.


Zaktualizowałam: 11.2019 

 Wyciągi alkoholowe (macerat, nalewka, łac. Tinctura) to jedna z najprostszych i najlepiej sprawdzonych form przechowywania cennych właściwości ziół i nie tylko. Za pomocą alkoholu jesteśmy w stanie pozyskać bardzo dużą ilość związków działających leczniczo z każdej części rośliny: począwszy od korzenia, poprzez łodygę, liść, kwiat, owoc, korę i inne formy, jakie posiada interesujące nas zioło.

Alkohol (a dokładnie etanol, bo o tym alkoholu tutaj mowa) jest nie tylko doskonałym rozpuszczalnikiem, ale również świetnym konserwantem i promotorem przenikania. Standardowym stosowanym stężeniem jest 70% stężenie alkoholu w wodzie - uznano, że dla większości związków roślinnych rozpuszczalnych w etanolu, to stężenie jest optymalne. 70% etanol działa najlepiej także jako konserwant, powoduje prawie całkowitą dezynfekcję zarówno bakterii, jak i drożdży i pleśni. Jest to bardzo ważna cecha, ponieważ zależy nam na tym, żeby wyciąg alkoholowy nie pleśniał, nie mętniał i nie zmieniał swoich właściwości przez długi czas. 

Stężenie alkoholu etylowego w wyciągu nie zawsze będzie musiało być takie same, wszystko zależy od tego jakie związki chcemy uzyskać, czy zależy nam na ogólnej nalewce, czy celujemy w konkretne związki roślinne. Przykładem mogą być np. garbniki, które bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie, a alkohol tylko zwiększa nam możliwość ich maxymalnego przejścia do roztworu - taki wyciąg (np. z kory dębu, bogatej w składniki garbujące) wystarczy, gdy stężenie etanolu będzie wynosiło 25 - 30%. Jeśli jednak nie zależy nam na składnikach częściowo hydrofilnych, a celujemy w składniki źle rozpuszczalne w wodzie, natomiast dobrze w rozpuszczalnikach typu etanol (np. żywice z pędów sosny) to stężenie alkoholu musi być znacznie większe od stężenia wody i wtedy dobrze sprawdzi się nalewka 90%.

środa, 16 lipca 2014

Chaber bławatek - dlaczego warto poświęcić mu uwagę.

Zaktualizowałam: 10.2019 

 Nie ma chyba na polskiej ziemi osoby, która nie kojarzy pięknych niebieskich kwiatów zarówno w zbożach, jak i na łąkach. Chaber (powszechnie zwany bławatkiem) nadaje barwy na polach od czerwca aż do października.
Coś o genialnych właściwościach samego Chabra bławatka (Centaurea Cyanus L.):

W Polsce bławatek rośnie jak chwast, lubi glebę ciężką, gliniastą.
Jego charakterystyczną cechą są kwiaty o wyjątkowo niebieskiej barwie, rośnie do 80cm wysokości, liście równowąskie lub równowąsko-lancetowate.