środa, 16 lipca 2014

Chaber bławatek - dlaczego warto poświęcić mu uwagę.

Zaktualizowałam: 10.2019 

 Nie ma chyba na polskiej ziemi osoby, która nie kojarzy pięknych niebieskich kwiatów zarówno w zbożach, jak i na łąkach. Chaber (powszechnie zwany bławatkiem) nadaje barwy na polach od czerwca aż do października.
Coś o genialnych właściwościach samego Chabra bławatka (Centaurea Cyanus L.):

W Polsce bławatek rośnie jak chwast, lubi glebę ciężką, gliniastą.
Jego charakterystyczną cechą są kwiaty o wyjątkowo niebieskiej barwie, rośnie do 80cm wysokości, liście równowąskie lub równowąsko-lancetowate.


Jak zbierać i suszyć?
Zbieramy w czerwcu zakwitające koszyczki kwiatowe, pamiętamy aby nie zbierać starych i opadających. Następnie obieramy z nich tylko brzegowe płatki - otrzymując w ten sposób kwiat chabru bławatka zwany: Flos Cyani.
Płatki te są bardzo delikatne więc suszyć należy je bardzo szybko aby nie straciły barwy (po wysuszeniu są nawet ciemniejsze) i właściwości leczniczych. Ja suszyłam w nagrzanym piekarniku do 40 stopni C, suszenie trwało około 5 minut ;) otrzymałam piękne ciemnoniebieskie płatki:
Wysuszone płatki kwiatów przechowujemy bez dostępu światła, w suchym i szczelnym pojemniku (może być szkło, plastik).

Jak wykorzystać?
Surowiec jest bardzo delikatny, dlatego wykorzystujemy go do robienia naparów (nie odwarów), świetnie nadaje się do maceracji zarówno w oleju jak i alkoholu.  

Działanie zewnętrzne: jako okład na zmęczone oczy, przy stanach zapalnych spojówek, opuchnięcia pod oczami.

Działanie wewnętrzne: herbatka z chabra bławatka zmniejsza obrzęki, reguluje wypróżnienia, zwiększa wydzielanie żółci. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Zwiększa krwawienia miesiączkowe. Płukanie jamy ustnej pozwala zmniejszyć stany zapalne.
Jedna z znanych zielarek polecała pić napar z chabra (zarówno z kwiatów jak i łodyg oraz liści) dla poprawienia wzroku. Wg niej tym właśnie naparem udało się częściowo cofnąć wadę wzroku.

NAPAR
(jako okład na oczy, do picia w formie herbatki, do płukania jamy ustnej)
* 2 łyżki suszonych płatków
* szklanka wrzącej wody
Parzymy pod przykryciem 20 minut, odcedzamy. 
Chłodny napar wykorzystujemy np. do okładów na oczy - zwilżamy płatki kosmetyczne, kładziemy na oczy na 5-10 min, ok. 3x dziennie.
Herbatka z chabra: wg Różańskiego: "Pić 3-4 razy dz. po 150-200 ml; niemowlęta - 6-7 ml; dzieci - 50-100 ml, 3-4 razy dz."

Napar można przechowywać w lodówce ok. 1 dzień. Jeśli będziecie chcieli użyć go na oczy ogrzejcie delikatnie płatki, żeby nie przykładać tak mocno schłodzonych na np. 10 min w tak wrażliwej okolicy jaką jest oko.

NALEWKA (Tinctura Centaureae)
* pół szklanki suszonych kwiatów
* 300 ml alkoholu 40%
Macerujemy 14 dni, odcedzamy i przelewamy do ciemnej buteleczki. 
Nalewkę możemy zastosować doustnie, żeby zwiększyć ilość wydzielanej żółci, moczopędnie i wyciszająco. Natomiast stosowana zewnętrznie pozwala pozbyć się stanów zapalnych, lekko wybiela.

W kosmetykach można zastąpić fazę wodną właśnie naparem z chabra. Uzyskamy dzięki temu działanie rozjaśniające, zmniejszające opuchnięcia i stany zapalne. Do toniku można dodać również nalewkę chabrową. Dodajemy niedużo, max. 5%. Nalewka nie tylko spowoduje dodanie do toniku właściwości samego zioła, ale dodatkowo zakonserwuje kosmetyk. 

2 komentarze: