wtorek, 26 sierpnia 2014

Co dobrego dają nam pszczoły - część 1 czyli MIÓD ;)

Pszczółki...małe, lekko puszyste stworzenia, których część z nas nie lubi, kilka osób błędnie nazywa osami i zadaje im śmiercionośny cios. Na szczęście są też ludzie, którzy nie tylko je tolerują ale i doceniają.
Ja należę do tych ostatnich, chociaż nie ukrywam, że często próbuję pszczołę odgonić ;D

Co podkusiło mnie, żeby pomyśleć o pszczołach?:D Właśnie to, czym nas obdarzają: miodem, pyłkiem kwiatowym, mleczkiem pszczelim oraz woskiem. Te oto substancje mają niewyobrażalnie wielkie zastosowanie w kosmetyce. Są naturalne, posiadają bardzo dobre właściwości, i co ważne - organizm ludzki całkiem dobrze je toleruje.

To o czym najpierw? Chyba najbardziej znany wszystkim jest MIÓD ;)Miodów jest ogromne zróżnicowanie: rzepakowe, z mniszka lekarskiego, lipowe, wielokwiatowe, spadziowe, akacjowe, gryczane, malinowe i wiele innych :D Nie ma potrzeby wypisywać je wszystkie.Ważne substancje znajdujące się w miodzie to: cukry proste (glukoza i fruktoza), sole mineralne, enzymy, aminokwasy, witaminy A,D,E,C i B, olejki eteryczne i kwasy organiczne.

Każdy miód ma nieco inne właściwości lecznicze, jednak w kosmetyce miody mają właściwości podobne.
A oto one:
*** Miód posiada właściwości antybiotyczne, czyli hamuje rozwój bakterii, pierwotniaków i grzybów.
*** W skład miodu wchodzą flawonoidy (zawarte w zbieranym przez pszczoły do produkcji miodu pyłku kwiatowym). Flawonoidy znane są z usuwania wolnych rodników z organizmu, a właśnie wolne rodniki odpowiedzialne są za starzenie się skóry.
*** Miód wysoce nawilża wysuszoną skórę, tworzy płaszcz na jej powierzchni zapobiegając utracie wody. Tym samym zapewnia miękkość i elastyczność skóry.
*** Przyspiesza gojenie się ran dzięki właściwościom ziarninowania i naskórkowania rany, a dzięki właściwościom bakteriobójczym dodatkowo oczyszcza ranę.
*** Powoduje zmniejszenie próchnicy zębów, wbrew powszechnie używanemu sformułowaniu: " Miód jest słodki, więc psuje zęby". Nadtlenek wodoru obecny w miodzie hamuje rozwój paciorkowców odpowiedzialnych za rozwój próchnicy. Poza tym dzięki temu, że w miodzie zawartość sacharozy jest bardzo mała, paciorkowiec nie ma możliwości utworzyć nalotu nazębnego.

Teraz odnośnie zastosowania miodu.
Każdy może sobie pozwolić na wykorzystanie właściwości miodu nie tylko ze względu na to, że jest ogólnodostępny i ma względnie niską cenę ale także dlatego,że wykonanie kosmetyków z miodu jest bardzo proste.

Moim nr. 1 jest kosmetyk na suche i spękane usta. Miód dosłownie nabieramy palcem i nakładamy na usta - nic prostszego ;)  Na ustach tworzy się warstwa ochronna przed utratą wody i drobnoustrojami, poza tym małe ranki szybciej się goją.

Emulsja do suchych i szorstkich dłoni: należy zaparzyć pół szklanki rumianku, dodać łyżkę miodu i 10g gliceryny. Dobrze wymieszać i wcierać w dłonie.

Płyn oczyszczający, odżywczy i zmiękczający do skóry twarzy: do 250ml maślanki dodaje się łyżkę płynnego miodu. Stosuje się na szyję i twarz, pozostawiając na 15 minut, następnie spłukuje się letnią wodą.

Odżywka do włosów - nabłyszczająca i nadająca jedwabistą miękkość: 100g miodu i 1-3 łyżek oliwy z oliwek (w zależności od przesuszenia skóry głowy i włosów) wymieszać i zwilżyć włosy i skórę głowy. Nałożyć czepek na 30 minut, a następnie umyć szamponem i spłukać letnią wodą.

Kąpiel z miodem - odprężająca, odżywcza i uelastyczniająca skórę: do ciepłej wody w wannie dodać ok. 300g soli; w 1litrze mleka rozpuścić 300g miodu i wlać do wanny z wodą. Kąpiel powinna trwać około 20 minut.

Maseczka nawilżająco - oczyszczająca: mieszamy łyżkę miodu z żółtkiem jaja kurzego i łyżką śmietany, twarożku lub mleka. Nakłada się taką maseczkę na twarz na 15 minut, spłukuje letnią wodą.

Maseczka miodowa z jabłkiem - nawilżająco wygładzająca: łyżkę miodu należy zmieszać z obranym i przetartym jabłkiem. Nałożyć na twarz na 15 minut, po tym czasie spłukać letnią wodą.

Maseczka Kleopatry: łyżkę miodu miesza się z łyżką pełnotłustego mleka i małym białkiem jaja kurzego. Na twarzy pozostawić na 30 minut (uwaga, maska bardzo krucha po wyschnięciu). Maskę spłukac ciepłą wodą, następnie przemyć twarz wodą chłodną.

1 komentarz: