piątek, 13 marca 2015

ZIÓŁKO NA PIĄTEK - KŁĄCZE TATARAKU na włosowe problemy

Będąc w zielarni kupiłam sobie kłącze tataraku. Impulsem do zakupienia tego ziółka był plan wykonania własnej wcierki do włosów. Część składników już miałam, części nadal nie mam. Tatarak jednak ma świetne działanie na włosy, stąd moje nim zainteresowanie.

Głównym surowcem ziołoleczniczym w tataraku są jego kłącza. Wykazują one najwyższą zawartość roślinnych związków czynnych. Zbiera się je jesienią lub wiosną, kiedy roślina koncentruje związki w części ukrytej pod ziemią, aby schronić je przed mrozem i wiosną wystartować z rozwojem nowych części zielonych roślin.


Jakie związki znajdują się w kłączach tataraku

* garbniki - związki o działaniu oczyszczającym, przeciwświądowym i oczyszczającym, zmniejszają łojotok;
gorycze - w tym akoryna (0,2%) i azaron (80%),który wpływa wzmacniająco na włosy;
* śluzy - działają zmiękczająco oraz osłaniająco;
* saponiny - działają przeciwzapalnie, zwiększają przeznaskórkowy przepływ związków czynnych;
* cholina
* witaminy - w tym głównie witamina C;
* sole mineralne


Zastosowanie tataraku w pielęgnacji skóry i włosów

Tatarak działa odkażająco i rozgrzewająco. Lekko tonizuje i napina skórę, oczyszcza pory i likwiduje zmiany trądzikowe.
Tatarak stosowany jest głównie w pielęgnacji włosów - wyciągi z tataraku zwiększają połysk włosów oraz puszystość, zmniejszają wypadanie włosów poprzez wzmocnienie cebulek. Dodatkowo bardzo dobrze wpływa na skórę z łupieżem - oczyszcza skórę, zmniejszając jego ilość. Tatarak stosuje się również przy łojotoku.
Działanie przeciwzapalne tataraku wykorzystuje się przy zapaleniu spojówek oraz zapaleniu gardła. Odwar dodany do kąpieli złagodzi świąd skóry, zapalenia skóry, dodatkowo olejek eteryczny uspokaja i relaksuje.
Olejek eteryczny stosowany jest jako utrwalacz zapachów w perfumach.


Co z tataraku można wykonać

ODWAR

 1 łyżkę suszu wrzucamy do chłodnej wody (ok. 1 szklanka) i doprowadzamy do wrzenia, następnie delikatnie podgrzewamy, dla utrzymania wysokiej temperatury, przez ok. 15 minut.

Odwar stosujemy jako okład na oczy przy zapaleniu spojówek, do płukania gardła.
Doskonale sprawdzi się odwar do spłukiwania włosów - świetnie nabłyszcza włosy, lekko unosi, nie robiąc takiego puchu :) Jeśli męczymy się z łupieżem to podczas spłukiwania włosów wcierajmy tatarak w skórę głowy. Dodając do odwaru jeszcze korzeń łopianu zyskamy podwójną moc! :D
Odwarem można przemywać twarz z trądzikiem, zatkanymi porami - dzięki garbnikom skóra jest odkażona, zmniejszona jest ilość sebum.

Odwar świetnie sprawdzi się jako baza do szamponów, płukanki octowej - jako mieszanina rozcieńczająca ocet :)

NALEWKA

100g suszonych kłączy tataraku (mogą być również świeże rozdrobnione) zalewamy 300ml alkoholu 40% (wódki) i odstawiamy na 14 dni, wstrząsając co kilka dni. Po tym czasie filtrujemy i odstawiamy w ciemne miejsce.

Taką nalewkę wcieramy we włosy (w skórę głowy) po umyciu włosów w celu przeciwzapalnym, wzmacniającym włosy (taka wcierka).
Przemywając nalewką skórę zwalczamy trądzik, wypryski (np. takie które powstają przed lub w trakcie miesiączki). Ponoć taką nalewką da się zwalczyć opryszczkę :)
Jeśli boimy się przesuszenia, można rozcieńczyć wodą. Alkohol zwiększa przepuszczalność naskórka, pozwalając na dotarcie substancji wgłąb skóry.

KĄPIEL

Ok. 200g tataraku suszonego moczymy w 2litrach wody przez ok. 2h. Po tym czasie gotujemy przez 5 minut i odstawiamy na 15 minut pod przykryciem. Odwar cedzimy do wanny napełnionej wodą ciepłą, mniej więcej do połowy wanny. Minimalny czas trwania kąpieli to 20min.

Taka kąpiel działa oczyszczająco na skórę, leczy małe uszkodzenia, ranki. Dodatkowo oczyszcza organizm i skórę uwalniając z niej produkty przemiany materii (które m.in. wydostają się przez skórę wraz z potem). Kolejną korzyścią z takiej kąpieli jest pobudzający i pozytywnie nastawiający do życia aromat tatarakowy :)

OLEJEK DO MASAŻU

Olejek taki najlepiej wykonać, gdy jesteśmy w posiadaniu olejku eterycznego tatarakowego. Rozcieńczamy olejek lekkim olejem bazowym (np. migdałowym, oliwą z oliwek, winogronowym lub innym). Max stężenie to rozcieńczony olejek w stosunku 1:1.
Taki olejek bardzo dobrze wpływa na bóle mięśni i stawów.

MACERAT OLEJOWY

Maceracja w oleju wyciąga zupełnie inne składniki niż maceracja w wodzie czy alkoholu.
Olej tatarakowy wykonuje się bardzo prosto: ok. pół szklanki suszu zalewamy olejem podgrzanym do ok. 60stC. Jeszcze ciepłą mieszaninę odstawiamy na 2 tygodnie w jasne miejsce. Po tym czasie filtrujemy olej i już czysty przechowujemy w ciemnym miejscu.

Olej tatarakowy można stosować na skórę twarzy lub na skalp.
Wcierany w skórę rozjaśnia ją, oczyszcza i leczy zaczerwienienia. Wpływa na poprawę napięcia skóry.
Wcierany we włosy przed myciem oraz w skalp - zmniejsza łupież, wzmacnia cebulki, odżywia włosy zniszczone farbą i prostownicą. Taki wtarty olej we włosy dobrze jest nakryć na minimum godzinkę folią, lub zostawić na noc. Następnie zmyć szamponem i spłukać naparem tatarakowym, pokrzywowym, łopianowym lub innym, który dodatkowo zwiększy działanie wtartego wcześniej oleju.

Moje kłącza mam z zielarni :) Nie wiem czemu ale boję się zbierać kłącza i korzenie - jak nie jestem pewna, że to ma takie a takie kwiatki i takie, a nie inne liście to nie zbieram :D
Cena to 3.50zł za 50g. W środku kłącze miałam w woreczku - jak miło :) Fakt, że to kłącze mam z innej firmy, bo z Flos'a :)
Kłącze jak i korzenie ogólnie kupowanych roślin ma zazwyczaj jasny kolorek :) Jedyny korzeń jaki jak na razie spotkałam się, że ma inną barwę, to korzeń Kozłka który jest brązowy :) Taki...mleczna czekoladka ;)

4 komentarze:

  1. kolejne ciekawe ziółko;) ja chce miec zielarnie! nie pisz mi o czekoladzie bo ja na diecie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dieta?:D jak można odmawiać sobie przyjemności :D

      Usuń
  2. O patrz, a mi właśnie kłącze tataraku zalega w szafce i nie wiedziałam, co z nim zrobić;D to już wiem, zamaceruję;D i kąpiel tatarakową sobie zrobię!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nom powiem Ci, że z każdego ziółka da się coś wyciągnąć :D

      Usuń