sobota, 27 września 2014

Olej ze słodkich migdałów - delikatny i skuteczny na włosy i skórę.

Zaktualizowano 12.2020

Olej ze słodkich migdałów  (INCI: Sweet Almond Oil) to mój ulubiony olej kosmetyczny.
Olej ten jest płynny w temperaturze pokojowej, ma lekki, specyficzny zapach i barwę od całkowicie przezroczystej do żółtej. Nałożony na skórę bardzo dobrze się wchłania i nie pozostawia tłustych plam, nie przetłuszcza i nie obciąża również włosów. Stosowany systematycznie ładnie nawilża skórę i włosy.

Olej ten jest olejem bezpiecznym, można go stosować solo dla niemowląt i dzieci. Dobrze sprawdza się u maluszków z AZS, ale także jako bazowy emolient do natłuszczania skóry po kąpieli.

Od razu zaznaczę, że olej ze słodkich migdałów to nie jest olejek eteryczny z migdałów gorzkich i nijak się ma do ograniczeń jakie zostały nałożone na olejek z gorzkich migdałów.


Z czego składa się olej ze słodkich migdałów?

Jak każdy tłuszcz, olej ten składa się z kwasów karboksylowych. Wielonasycone kwasy tłuszczowe (WKT) oraz z niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) są składnikami większości olejów roślinnych i zwierzęcych. Są to tak zwane lipidy odpowiedzialne za ochronę oraz nawilżenie skóry i włosów. Bardzo sławne są ostatnio NNKT, które warunkują prawidłową strukturę cementu międzykomórkowego oraz płaszcza wodno- lipidowego. Zmniejsza to więc utratę wody z wnętrza organizmu do otoczenia (TEWL), powodując utrzymanie nawilżonej, gładkiej i świeżej skóry. Niestety NNKT są to kwasy egzogenne, czyli nasz organizm sam ich nie wytwarza, tylko musimy dostarczać mu je z zewnątrz.
W skład tego świetnego oleju wchodzą kwas oleinowy i linolowy- NNKT, palmitynowy i stearynowy- WKT.


Olej ten bogaty jest w witaminy: A, z grupy B (B1, B2, B6), D i E, oraz w składniki mineralne.
Warto zwrócić uwagę dlaczego zawartość tych witamin w oleju jest taka ważna.
Wytłumaczmy więc sobie wagę każdej witaminki:
- witamina A i E to tzw. witaminy młodości oraz silne przeciwutleniacze. Zwalczają one wolne rodniki niszczące komórki ludzkie. Ponadto witamina E zapobiega utlenianiu witaminy A. Natomiast witamina A jest odpowiedzialna za odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Jej niedobór przyczynia się do suchej i łuszczącej się skóry.
- witamina D: przede wszystkim chroni przed negatywnym wpływem promieni słonecznych. Dodatkowo łagodzi stany zapalne skóry, a wcierana w skórę głowy zmniejsza wypadanie włosów.
- witaminy z grupy B biorą udział w oddychaniu komórkowym, dotleniają więc oraz nawilżają skórę. 

 
Ze względu na skład i, tym samym, właściwości, olej ze słodkich migdałów stał się bardzo cenny w kosmetyce, nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci. Stosuje się go w kosmetykach do podrażnionej i swędzącej skóry, do pielęgnacji skóry atopowej oraz w leczeniu łuszczycy i egzemy. Zawierają go również kosmetyki nawilżające włosy, wygładzające i zmniejszające wypadanie.
Olej ten jest bardzo delikatny, można stosować go do każdego rodzaju skóry, również do każdego rodzaju włosów.

Komedogenność tego oleju wynosi 2 (w skali 0-5) czyli nieznacznie może powodować "zapychanie" skóry, czyli blokowanie wydostawania się sebum na zewnątrz skóry i powstawanie zmian typu: krostki, grudki (ważna rzecz dla trądzikowców).

Jak go przechowywać? 

Przechowujemy go w szczelnym zamknięciu, nie wystawiamy na działanie słońca, w pomieszczeniu chłodnym. Można trzymać go w lodówce.
Po podgrzaniu oleju powyżej 70stC olej traci większość cennych właściwości.
Olej można konserwować witaminą E (naturalnym konserwantem fazy olejowej). Jej zawartość powinna wynosić ok. 2%.

Jak stosować olej ze słodkich migdałów?

Olej ten można stosować na wiele różnych sposobów. Ja preferuję:


- wcieranie kropli oleju (wielkości paznokcia serdecznego :D ) w końcówki włosów wilgotnych lub suchych. Robię to w celu zmniejszenia rozdwajania się końcówek włosa, oraz zapobiegania urazom mechanicznym (szalik, torba na ramię, grzebień) i fizycznym (wiatr, słońce);


- robienie kompresu na włosy. Wcieram we włosy i skórę głowy sporą ilość oleju, zakładam na głowę worek foliowy i ręcznik. Włosy w takim stanie pozostawiam na czas od pół godziny do 1 godziny, następnie zmywam szamponem i ciepłą wodą. Mam wrażenie, że włosy mam bardziej miękkie i nawilżone. Poza tym ładniej się błyszczą i  mniej wypadają :)


- olej ten stosuję również jako jeden z substytutów do stworzenia własnej pomadki ochronnej (sprawdź tutaj) i kremu nawilżającego (sprawdź tutaj);


- olej ze słodkich migdałów bardzo dobrze się zmydla, nadaje mydłom lekką i kremową pianę. Liczba zmydlania oleju ze słodkich migdałów to 136 mg NaOH/ g oleju. Tego oleju użyłam również, tworząc własne mydło (sprawdź tutaj).

Nigdy nie próbowałam, aczkolwiek zamierzam wypróbować:
- masaż na bazie oleju ze słodkich migdałów. Podobno nie tylko dobrze wpływa na skórę, ale także zmniejsza tworzenie się oraz widoczność rozstępów;
- kąpiel nawilżająca i ujędrniająca - należy dodać ok. 10ml oleju do wanny z ciepłą wodą.

A Wy? Macie jakieś doświadczenia z olejem ze słodkich migdałów? ;) Może znacie jakieś inne sposoby wykorzystania go w kosmetyce domowej? ;)

3 komentarze: