poniedziałek, 27 października 2014

Własny tonik odświeżająco - kojący

Zaktualizowano: 12.2020

Tonik wykonałam w oparciu o nalewkę z bławatka, rumianku i mięty. (Jak robi się taką nalewkę pisałam w poście o  TU.)
Zależało mi na toniku o działaniu odświeżającym, łagodzącym zmiany trądzikowe, ale również wykonanym w taki sposób, żebym miała pewność co do jego pH (w końcu tonizacja to wyrównywanie pH). Zależało mi również na toniku, który mogę mieć pod ręką w łazience, a nie w lodówce, stąd decyzja o konserwacji toniku alkoholem.

Tonik w oparciu o nalewkę można, a nawet trzeba robić. W moim toniku jest niewiele alkoholu, ale są wszystkie te składniki które daje się wydobyć alkoholem, a nie wyciągniemy tego samą wodą.

Zostawiłam trochę alkoholu, żeby:

1. składniki rozpuszczalne w alkoholu się nie wytrąciły

2. jako konserwant (można się całkowicie alkoholu pozbyć, ale wtedy trzeba tonik zakonserwować).

WYKONANIE

* Bierzemy ok. 40 ml nalewki ziołowej (u mnie bławatek, rumianek i mięta) i wlewamy do szklanego naczynia które umieszczamy w łaźni wodnej. Pilnujemy temperatury ok. 80stC przez ok. 15 minut. w tym momencie ulatnia się znaczna większość alkoholu, na ściankach może zrobić się osad (to rozpuszczalne w alkoholu żywice i woski, często alkaloidy).

* Do wystudzonej cieczy wlewamy ok. 20ml nalewki tej co wyżej i rozpuszczamy osady. 

* Dolewamy wodę destylowaną do 100ml. Sprawdzamy pH papierkiem wskaźnikowym. Jeśli pH jest powyżej 5,5 to dodajemy kwas mlekowy po kropli (lub kwas cytrynowy po kryształku) i mieszamy, następnie znów sprawdzamy pH.  

* W moim toniku dodałam jeszcze alantoinę i pantenol, jako składniki poprawiające właściwości regeneracyjne toniku. 

Moja nalewka miała ok. 40% alkoholu. Oznacza to, że w moim toniku jest ok. 8% alkoholu i o to mi chodziło (min. 7% alkoholu potrzeba aby dobrze zakonserwować kosmetyk).


DZIAŁANIE

A teraz pokrótce co jak działa w naszym toniku:
 - wyciąg z mięty (liście) - ma działanie napinające, stymulujące i chłodzące;
- wyciąg z chabra bławatka (kwiatostany) - substancjami czynnymi są związki o charakterze flawonoidów, pelargonidyna, śluzy, garbniki, sole mineralne o dużej zawartości magnezu i potasu. Działanie : łagodzące podrażnienia i stany zapalne skóry, uelastyczniające naczynia krwionośne, przeciwobrzękowe i uszczelniające;
- wyciąg z rumianku (kwiaty) - działanie kojące, posiada alfa-bisabolol - główny składnik olejku eterycznego kwiatów - ma właściwości kojące, łagodzące i przeciwzapalne;
- allantoina - składnik poprawiający nawilżanie;
- d-panthenol - prowitamina B5, łagodzi podrażnienia, nawilża.

 Skórę tonizuję po każdym myciu twarzy. Po ok. 2 tygodniach stosowania tego  toniku skóra ładnie się napięła, zdecydowanie ograniczył się wysyp krostek, zmniejszyła się ilość zapchanych porów. Zaczerwienienia są mniej widoczne. 

Toniki to takie kosmetyki, których wykonanie w domu jest zdecydowanie najprostsze, a efekt po stosowaniu jest ogromny :) Warto je wykonywać w domu.

3 komentarze:

  1. Ooo taki własny tonik i jego sprzedaż we własnym sklepie internetowym to genialny pomysł na biznes ! Tym bardziej, że zakupy przez internet stały się tak bardzo popularne w dzisiejszych czasach ;)

    OdpowiedzUsuń